Знезараження води діксидом хлору

Діоксид хлору (двоокис хлору), хімічна формула - ClO2, є нестійкий газ, який може вироблятися на місці використання у вигляді водного розчину з розчинів соляної кислоти і хлориту натрію (NaClO2) шляхом наступної реакції :

5NaClO2 + 4HCl -> 4ClO2 + 5NaCl + 2H2O

По своїй дезинфікуючій дії діоксид хлору в 4 рази перевершує дію хлору і практично не має супутніх йому негативних наслідків завдяки особливому механізму хімічної дії на забруднюючі речовини і мікроорганізми.

Діоксид хлору має наступні переваги в порівнянні з хлором:

 • не утворюються тригалогенометани (ТГМ) і хлорфеноли;
 • практично не утворюються органічні галогени, що не видаляються (НІГ);
 • не відбувається реакція з аміаком та іншими з'єднаннями азоту;
 • сильна дезинфікуюча дія практично не залежить від значень pH води;
 • сильна дія на спори, віруси і водорості;
 • не вносить негативних змін до запаху, смаку і кольору води;
 • окислює органічні з'єднання заліза і марганцю;
 • покращує флокуляцію необробленої сирої води;
 • незалежність окислювально-відновлювального потенціалу (ОВП) від pH і присутності у воді аміаку і інших з'єднань азоту;
 • знижує жорсткість води;
 • тривалий (до 7 діб) бактерицидний ефект у водорозподільчих системах і, як наслідок, видалення мікробіологічних відкладень в системі трубопроводів.

Остання властивість діоксиду хлору є найпривабливішою з метою різкого підвищення якості питної води, що поступає споживачам. Володіючи тривалим бактерицидним ефектом, діоксиду хлору запобігає вторинному забрудненню води в мережах. У складі забруднень, що поступають в точки водорзабору, основна кількість припадає на продукти життєдіяльності бактерій, що живуть в трубопроводах. Діоксид хлору, знищуючи їх на всій довжині розподільної мережі, очищує водопровід без серйозних капітальних витрат. При постійному грошовому дефіциті муніципальних бюджетів це є найбільш актуальним. Одна із перших систем водозабезпечення, що успішно використовують діоксид хлору, була введена в експлуатацію в США в 1944 р. - система "Ніагара Фоллз". У 1958 році вже 150 систем водозабезпечення США застосовували діоксид хлору. В Німеччині його використовують з 1959 р. На Україні з 1995 року змонтовані і знаходяться в експлуатації діоксидні установки для знезараження питної води в містах Іллічівськ, Південний, Килія ( Одеська обл.), Жовті Води, Севастопіль (тільки змонтовано), промислові підприємства: пивзавод «Оболонь», «Радомишль», молочний завод «Лакталіс Україна» (м.Миколаїв), Миронівський комбінат хлібопродуктів. Високоякісне технологічне устаткування для приготування та дозування діоксиду хлору виробляють фірми ProMinent Dosiertechnik GmbH та Wallace & Tiernan .

Установки дуже компактні і прості в експлуатації. При використанні цих установок не потрібні контактні резервуари, реагент вводиться прямо в трубопровід. Вихідні реагенти – розчини соляної кислоти ( 9 або 33 %) і хлориту натрію ( 7 або 25 %) не вимагають, подібно до реагентів при хлоруванні, спеціальних умов для їх приготування і зберігання, зокрема не потрібна організація санітарно-захисних зон.